Delenie koní

29. dubna 2010 v 9:09 |  Kôň všeobecne

Co je poník?

Poníci se liší od koní díky své jedinečné povaze a velikosti. Jsou hlubší v těle vzhledem k výšce, zatímco délka hlavy je obvykle stejná jako vzdálenost kohoutku od plecního hrbolu a délka hřbetu odpovídá vzdálenosti kohoutku od stehna. Lze pozorovat i rozdíly v akci, které vyplývají z vlivů původního prostředí. Koně mají zřídka tak jistý krok a nemají tak vyvinutý smysl pro vlastní bezpečí jako poníc.

Výška:
U poníků se pohybuje mezi 10 a 15 pěstmi (100-152,5 cm).


Co je lehký kůň?

Na lehkém koni snadno rozeznáme znaky v tělesné stavbě, které ho předurčuje k ježdění. Tvar hřbetu umožňuje snadné upevnění sedla. Prvních osm párů žeber (pevná žebra) je plochých, takže sedlo spočívá za trapézovým svalem. Deset volných žeber je okrouhlených a dobře pérujících. Kohoutek je dobře patrný a sklon plecí od krku a kohoutku činí přibližně 60°.

Výška:Pohybuje se v rozmezích 15-17,5 pěsti (152,2-175-5cm).

Co je těžký kůň?

Těžký tažný kůň vyzařuje dojem velké váhy spojené se sílou. Tělo je mohutné a hřbet je široký, často se zakulaceným kohoutkem, který může být u některých plemen význačných obzvláštní tažnou silou položen výše než kříž. Tělo je mohutně osvaleno, zvláště na stehnech a zádi. Plece jsou poměně vysoké, což umožňuje nasazení chomoutu, a nohy jsou silné a krátké.

Výška:
U těžkých koní bývá 16-18 pěstí (160,5-185,9cm).

Srst: Prodloužená srst typická pro těžká plemena (rousy) může způsobovat dráždění kůže, jestliže se na ní zachytí vlhká zem. Plemena bez rousů jsou lépe vybavena pro práci v hlubokém, těžkém terénu.

 


Anketa

Páčia sa ti kone?

Nie
Áno

Komentáře

1 Michelle Michelle | Web | 29. dubna 2010 v 9:21 | Reagovat

ahojky za 1 máš krásnej blog o koní a dess !

2 Timotea Timotea | Web | 3. května 2010 v 19:52 | Reagovat

v tej ankete..ako niekto moze dat nie??? to je nepochopitelne... O_O

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama